Novi izvještaj koje su zajednički objavili WIPO i Svjetska turistička organizacija (UNWTO) o vrijednosti intelektualnog vlasništva u poticanju turizma pokazuje kako intelektualno vlasnički sistem stvara povoljan ekosistem za inovacije, poduzetništvo i ulaganja u sektor turizma.
Publikacija pod nazivom „Poticanje razvoja turizma putem intelektualnog vlasništva“ ističe dobre prakse, sadrži studije slučaja i preporuke za kreatore politike i druge zainteresirane strane u turizmu kako osigurati da kreativnost, inovacije, tradicija i kulturno naslijeđe u turizmu budu pravilno zaštićeni i komercijalizirani te da se prednosti dijele svi.
U zajedničkom predgovoru generalni direktor WIPO-a Daren Tang i generalni sekretar UNWTO-a Zurab Pololikashvili predviđaju da će se, iako je turistički sektor pretrpio udarac tokom pandemije COVID-19, oporaviti i „doprinijeti ponovnom uspostavljanju teško pogođenih ekonomija i društava zahvaljujući njegova sposobnost da se prilagodi promjenama i ponudi inovativna rješenja za nove izazove. “
Doprinijeti ponovnom uspostavljanju teško pogođenih ekonomija i društava zahvaljujući svojoj sposobnosti da se prilagodi promjenama i ponudi inovativna rješenja za nove izazove
„U ovom kontekstu, prava intelektualne svojine snažni su alati koji se mogu koristiti za jačanje razvoja turizma i konkurentnosti. IP sistem dizajniran je za promociju kreativnosti i inovacija i podršku naporima pojedinaca, preduzeća i drugih aktera da razlikuju sebe i svoje proizvode i usluge na tržištu, bilo putem zaštitnih znakova, geografskih oznaka, autorskih prava ili patenata “, dodali su.
Publikacija pruža praktične smjernice za stručnjake koji nisu intelektualne svojine o tome kako uključiti intelektualnu vlast u razvoj turističkih proizvoda – od brendiranja destinacije do turističkih politika. Pokazuje kako se različita prava intelektualne svojine mogu iskoristiti za prikupljanje sredstava. I prikazuje uspješna iskustva i pokazuje kako dionici širom svijeta koriste prava intelektualne svojine za dodavanje vrijednosti turističkim uslugama i proizvodima, kao i za zaštitu i promociju lokalnog znanja, tradicije i kulturne baštine.
Kroz primjere proizvodnje sira, čaja, papra, vina ili drugih proizvoda, publikacija pokazuje kako se geografske oznake i oznake porijekla mogu koristiti za podsticaj rastu ruralnog turizma i pružanje koristi lokalnim zajednicama.
Da bi se iskoristio puni potencijal IP sistema, izvještaj preporučuje uključivanje IP strategija u nacionalne turističke planove i strategiju turističke politike za regionalne i lokalne destinacije. Dobro znanje i upravljanje IP-om ne samo da pomažu u korišćenju zaštićenih nematerijalnih uloga, već privlače investicije i iskorištava mogućnosti prikupljanja sredstava.
Na kraju, turističke vlasti se potiču da povećaju svijest među zainteresiranim stranama u turizmu i destinacijama o važnosti odgovarajućeg znanja i upravljanja intelektualnom svojinom kako bi se pospješio rast sektora u ovim izazovnim vremenima.
Slika: StartupStockPhotos – Pixabay