Zaboravili ste šifru?
Ako još nemate Korisnički račun, možete ga kreirati ovdje.
  • Increase font size
  • Decrease font size
  • Default font size
Početna strana arrow Vijesti arrow Ekologija arrow Srbija: Eko taksa smanjena i do 50 odsto

Srbija: Eko taksa smanjena i do 50 odsto

Četvrtak, 05 Kolovoz 2010
Srbija: Eko taksa smanjena i do 50 odstoVlade Republike Srbije na poslednjoj sednici usvojila je novu uredbu o eko-taksama, po kojom se visina ekoloških taksi na elektronske i električne aparate, kao i na IT opremu smanjuje za 10 do 50 odsto.  Nezadovoljni prvobitnim podzakonskim aktom usvojenom u aprilu, uvoznici i distributeri robe na koju je taksa trebalo da se primenjuje oformili su, u saradnji sa Privrednom komorom Srbije, radnu grupu sa ciljem da se uredba o eko-taksama izmeni i dopuni.

U radnoj grupi učestvovalo je više od 70 privrednika koji su imali obavezu plaćanja naknade, ali i predstavnici Ministarstva životne sredine i prostornog planiranja. Nakon tromesečnog rada usaglašeni su stavovi, doneta je nova uredba, koju je potom usvojila i Vlada. Osim smanjenja naknade na električne i elektronske uređaje i ulja, u novoj uredbi preciznije su definisani proizvodi koji su predmet plaćanja naknade, produženi su rokovi za kvartalno plaćanje, a taksa se obračunava prema datumu izdavanja otpremnice, odnosno fakture, za proizvođače, a za uvoznike prema datumu kada je proizvod stavljen u slobodan promet.

Pomoćnik ministra za zaštitu životne sredine Aleksandar Vesić kaže za Danas da je nova uredba prvenstveno donesena jer je dosadašnja sadržala opšte odredbe, te proizvođači nisu prepoznavali u kojoj kategoriji se nalazi njihova roba i samim tim nisu znali kolika je visina naknade koju bi trebalo da plaćaju.

- Prvobitno razvrstavanje proizvoda urađeno je po carinskoj kategorizaciji koja je bila isuviše opšta. U saradnji sa privrednicima uradili smo novu kategorizaciju, tako da je sada jasnije za koju robu se kolika taksa plaća - naglašava Vesić.

On dodaje da se smanjenje ekološke takse za 10 do 50 odsto odnosi samo na neke proizvode i da to nije bio primaran razlog za donošenje nove uredbe. Fond za zaštitu životne sredine zadužen je za prikupljanje novca od ekoloških taksi i njegovo dalje plasiranje. Kako je nakon usvajanja uredbe o proizvodima koji posle upotrebe postaju posebni tokovi otpada najavljivao ministar životne sredine Oliver Dulić, sredstva od naknada neće biti uplaćivana u budžet Republike Srbije, već će biti uložena u razvoj reciklažne industrije, koja kod nas gotovo i da ne postoji.

Zamenik direktora Fonda za zaštitu životne sredine Nikola Orlović kaže za Danas da su pojedini privrednici počeli da uplaćuju novac Fondu na ime ekoloških taksi i po prvobitnoj uredbi koja je stupila na snagu u aprilu.

- Ne znamo ko je do sada i koliko uplatio jer Fond tek nakon godinu dana od stupanja uredbe na snagu evidentira one koji nisu ispunili zakonsku obavezu i donosi rešenja. To upravo sada radimo na osnovu uredbe o gumama, koja je stupila na snagu prošle godine - ističe Orlović.

(danas.rs)
 
« Prethodna   Sljedeća »
exploring bosnia and herzegovina
  • Pretraživanje
  • Google translation
 
Rafting
Season 2011
BHmeteo
vatrene ulice
Travel Info Croatia
Mekline
New Age
Conventa
Sarajevo break
Exploring Bosnia and Herzegovina